Chorwacja
»
Dalmacja
Smiljan - Centrum pamięci Nikola TeslaCentrum pamięci „Nikola Tesla” jako szczególna część Muzeum Liki Gospić, otwarte zostało pięć lat temu w Simljanie przy okazji obchodów 150 lat urodzenia znanego na całym świecie i uznawanego naukowca Nikoli Tesli. W centrum odwiedzający mogą wejść w świat geniusza, który właśnie tutaj rozpoczął swoje badania, które zmieniły świat.
Życiowa droga Tesli zaczęła się w Smiljanie, który go natchnął do pierwszych prób wynalazczych, z których później rozwinęły się genialne wynalazki. Stała ekspozycja w rodzinnym domu Tesli przedstawiona jest w dokumentach, które do tej pory nie zostały wykorzystane. Obraz, słowo i dźwięk przedstawia drogę życiową i geniusz wielkiego wynalazcy. Przy pomocy współczesnej technologii odwiedzający mogą zwiedzić życie Tesli i czasy, w których żył.
W potoku, który płynie przez dom ustawiona została turbina Tesli, a między dwiema platformami pływa makieta zrobotyzowanego statku jako prezentacja bezprzewodowego sterowania przy pomocy fal radiowych. Również w ciekawy sposób zaprezentowano ponad 900 patentów Tesli. W ramach obiektu znajduje się sala prezentacyjna, sklep z pamiątkami i pomieszczenie dla dzieci, w którym wszystkie zabawki wykonane są jako wynalazki Nikoli Tesli. W centrum można obejrzeć film dokumentalny o życiu Tesli, film trwa około pół godziny. Część parku tematycznego Centrum pamięci stanowią dom rodzinny, budynek gospodarczy i kościół świętych apostołów Piotra i Pawła. Centrum Pamięci Nikola Tesla został uznany za najlepszą instytucję kulturalną w
Chorwacji.
Źródło: CNTB